UZLY

PLOCHÁ SPOJKA

Hovorově „ambulák“ je uzel, který se většinou používá k svazování dvou lan přibližně stejné tloušťky. Bohužel však není příliš spolehlivý, pokud ho nezabezpečíme (pojistka,brzda…).

plochá spojka

Své využití proto nejčastěji nachází u první pomoci. Jeho výhoda je, že uzel je plochý a netlačí (uzly na šátku…). Na tento uzel můžete narazit i v různých obdobách. POZOR: Nikdy tento uzel nevyužívejte na horolezectví, protože je nestabilní a „ujíždí“ !! Tento uzel už si vyžádal i mnoho lidských životů.

ŠKOTOVÁ SPOJKA

Hovorově „škoťák“ tento název si získal podle svého dřívějšího využití. Jak již název tedy napovídá využíval se především k přivazování cípů škotové plachty.

škotová spojka

Tento uzel je pravý opak ploché spojky, protože je velmi pevný. Díky své pevnosti a praktičnosti si našel využití téměř v každém oboru. Nejčastěji se však vyskytuje ve stavebnictví.

DRAČÍ SMYČKA

Hovorově nazývaný „dračák“. Uzel, který našel své uplatnění především v horolezectví, záchranářství a příbuzných oborech. Dnes se již tolik nevyužívá. Zastoupily ho nové a modernější technologie. Také na tento uzel můžete narazit v mnohých variantách.

dračí smyčka

LODNÍ SMYČKA

Hovorově „loďák“ je smyčka, která má velmi široké využití. Velmi dobře drží na hladkém i drsném povrchu převážně kruhových předmětů (lano, kovová tyč, větve a kmeny stromů…). Své využití našel hlavně jak již název napovídá v námořnictví. Avšak má jednu nevýhodu. Vždy je třeba, aby lano bylo naplé, protože jakmile se lano uvolní uzel se „rozpadne“!! Tuto smyčku je proto dobré, vždy zajistit libovolnou pojistkou.

lodní smyčka

RYBÁŘSKÁ SPOJKA

Hovorový název pro tento uzel je „autíčka“. Už jak z názvu vyplývá jedná se o uzel, který se využívá v rybářství. Slouží ke spojení dvou stejných a tenkých lan. Je to uzel poměrně jednoduchý, ale přesto v něm spousta lidí často chybuje.

rybářská spojka

ZKRACOVAČKA

Podle názvu, lze spolehlivě odhadnout využití tohoto uzlu. Jedná se o uzel využívaný ke zkrácení lana. Na tento uzel můžete narazit v mnoha variantách (několikanásobná zkracovačka, zkracovačka v očkách…).

zkracovačka

LIŠČÍ SMYČKA

Jedná se o velmi známý, jednoduchý a často používaný uzel. Používá se na připevnění k jakémukoliv kruhovému předmětu. Někdo ho může využívat také jako dekorační prvek.

liščí smyčka

OSMIČKA

Uzel se využívaný v horolezectví. Nejčastěji se váže na konci lana, aby lano nevyklouzlo z kladky. Ale také jde využít při slaňování. Tento uzel můžete také najít jako dekorativní prvek. Opět má mnoho variant (osmička s přelivem, dvojitá osmička…).

osmička
Tento záznam byl publikován v SKAUTING . Uložit odkaz do záložek.